Vize için gerekli evraklar

UGANDA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR- https://visas.immigration.go.ug/ (RESMİ VİZE WEB SAYFASI - SAHTE WEB SİTELERİNE DİKKAT EDİN.)

 

UGANDA’YA SEYEHAT EDEN TÜM YABANCI UYRUKLULAR VİZE ALMAK ZORUNDADIR

SADECE AŞAĞIDAKİ ÜLKELERİN VATANDAŞLARI VİZESİZ UGANDAYA GİRİŞ YAPABİLMEKTEDİR:



ANGOLA ANTIGUA BAHAMAS BARBADOS BELIZE COMOROS
CYPRUS ERITREA FIJI GAMBIA GRENADA ITALY 
JAMAICA KENYA LESOTHO MADAGASCAR MALAWI MALTA
MAURITIUS RWANDA SIERRA LEONE SINGAPORE SOLOMON ISLANDS
ST. VINCENT & THE GRENADINES SWAZILAND SYCHELLES    TANZANIA 
TONGA VANUATU ZAMBIA ZIMBABWE

 

Uganda Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, kamuoyuna , Uganda'ya seyahat etmek isteyen herkese daha kolay, daha hızlı ve daha verimli hizmet sunması için Uganda Hükümeti'nin 2017'de e-vize sisteminE (elektronik vize) geçtiğini bildirir. Bu nedenle, 25 Mart 2019'dan itibaren Büyükelçilik artık elle işlenen vize vermeyecektir.

Tüm vize başvuruları Uganda'nın tek resmi E-vize web sayfası https://visas.immigration.go.ug/ üzerinden yapılmalıdır.

Ankara’daki Uganda Büyükelçiliği’nin Vize Bölümü  vize ile ilgili sorular için Pazartesi'den Çarşamba'ya 10:00 ila 16:00 saatleri arasında ve vize teslimi için Çarşamba 10:00 ila 16:00 arasında ve Cuma 10:00 ila 13:00 arasında açıktır.  (Uganda ve Türkiye’nin resmi tatil günleri hariç.). Başvuruların bizzat yapılması gerekmektedir. 

Ödeme dahil tüm başvurular elektronik olarak yapılmalıdır. Başvuru sırasında ek bilgiler ve belgeler istenilebilir; bu durumda "Manage your applications" (Başvurunuzu düzenleyin) kısmından gerekli belgeleri yükleyebilirsiniz.

Başvuru sonrası verilen karar Başvuru Kimlik Numarası ile birlikte mail yoluyla başvuran kişiye bildirilecektir. Başvurunuzun durumunu "Manage your applications" (Başvurunuzu düzenleyin) bölümünden görebilmek için Başvuru Kimlik Numarası, Doğum Tarihi ve Pasaport Numarasını girmeniz gereklidir. 

Başvurunuz onaylandığında, onay mektububaşvuranın e-mailine ek olarak gönderilecektir. 

Onay mektubu Uganda'ya girişinizi garantilememektedir. Başvuranlar biyometrik bilgilerinizin alımı ve vizenizin verilmesinden önce gerekli görüldüğünde ikinci kez incelemeden geçecektir. Başvuru sırasında, “the Point of entry or where you want to have your visa personalised (Giriş noktası veya vizenizin kişiselleştirilmesini istediğiniz yer)”kısmına vizeniz Akara Uganda Büyükelçiliğinde düzenlenecekği için “Ankara”yı seçmeniz gerekmektedir.

Onaylanmış bir E-Vizenin geçerliliği, veriliş tarihinden itibaren üç aydır. Bu nedenle başvuru sahipleri Uganda'dan ayrılcağı 3 ay öncesinde başvurmaları gerekmektedir. 


GEREKLİ BELGELER

Tüm vize türleri için

Giriş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği bulunan pasaportun bilgi sayfası
Sarı humma aşı kartı
Biyometrik fotoğraf
Uganda'da konaklama kanıtı
Mümkünse çalıştığınız kurumdan çalıştığınıza dair belge
Uçuş bilgileri
Adli sicil belgesi
Üç aylık banka hesap dökümü (ticari amaçlı seyehatler için)
Davet yazısı ( ziyaretler ve konferasnlar için)


Çoklu Girişli Vize İçin

Uganda'dan iki farklı bilir kişilerden referans yazısı
Çoklu Girişli Vizenin istenme nedenini belirten yazı
Son bir yıl içinde Uganda'ya yaptığınız giriş çıkışların kopyası
Başvuranlardan daha sonra destekleyici belgeler ve bilgiler istenebilir.


Başvuru Süreci

1. Adım: Başvuru türünü (Vize veya İzin), kategoriyi (Sıradan, Çoklu Giriş, Diplomatik ve Resmi, Transit, Doğu Afrika Turist Vizesi), alt kategoriyi (tek giriş, 6-12 aylık, 12-24 aylık veya 24-36 aylık çoklu giriş) seçin.

2. Adım: Elektronik formu İngilizce olarak doldurun

3. Adım: Gerekli belgeleri yükleyin.

4. Adım: Ödeme yapıp başvuruyu tamamlayın.

Başvuru gönderildikten sonra Göçmenlik Memuru tarafından incelenecektir. Lütfen onay sürecinde ilave bilgi gerekebileceğini unutmayın. Yeni gerekli bilgiler elektronik ortamda https://visas.immigration.go.ug/#/check adresinden gönderilebilir.

Başvuru yapıldıktan sonra başvuran başvuruyu izlemek için kullanabileceği bir başvuru numarası olan bir bildirim alır. Başvuruda alınan karar, başvuru sahibi tarafından verilen e-posta yoluyla elektronik olarak gönderilecektir. Onaylandığı takdirde, verilen e-postaya ek olarak bir onay mektubu gönderilecektir. Yazdırın ve Büyükelçiliğe geçerliliği 6 aydan az olmamak üzere geçerli bir pasaport ile birlikte sunun.

Sıkça Sorulan Sorular

Uganda'yı ziyaret etmek için resmi e-vize sitesi nedir?

https://visas.immigration.go.ug

Daha önce Uganda'yı ziyaret ettim ve varışta vize alabildim, bu hala geçerli mi?

Tüm başvuru sahiplerinin yukarıda belirtilen web sitesini kullanarak vize başvurusunda bulunmaları tavsiye edilir.

Daha önce vize başvurularınızı manuel olarak işleme koyduğunuzda Büyükelçiliğinizi yalnız/grup olarak ziyaret ettim, hala bu hizmeti veriyor musunuz?

Hayır. İster yalnız ister grup halinde olun, her başvuru sahibi yukarıda belirtilen web sitesi üzerinden başvuruda bulunmalı ve Büyükelçiliğe gelmelidir.

Neden Uganda'daki iletişim bilgisi kısmında 'geçersiz bir alan' olduğunu söylüyor?

Eğer başvuru sahipleri bu alanı doldururken ve telefon numarası gibi verileri girerken '+' işaretini kullanıyorsa, '+' işaretini çıkarmaları ve ilgili ön ek dahil olmak üzere tam sayıyı yazmaları önerilir.

3. adımda pasaportumun bir kopyası, vesikalık fotoğrafım ve aşı sertifikası gibi belgeler eklerken,  'dosya boyutu çok büyük' hatasını alıyorum.

Dosyanın boyutunu ayarlamanıza izin veren microsoft paint gibi birçok farklı web sitesi ve bilgisayar yazılımı ile dosyanın boyutunu küçültmeniz gerekir. 

Başvurumun durumunu nasıl kontrol edebilirim?

https://visas.immigration.go.ug/#/check

Belgeler eklemem istenirse ne yapmam gerekir?

'Applications' (başvurular) ve  'manage my applications' (başvurumu değiştir) tıklayın,'  bilgilerinizi girin ve ilgili belgeyi ekleyerek' değiştir'i seçin.

Vizem onaylandıktan sonra ne olur?

Vizenizi 'kişiselleştirmek', parmak izlerinizi almak ve vize etiketinizi pasaportunuza eklemek için kişiselleştirme için seçtiğiniz noktaya gidebilirsiniz. Bu durumda Türkiye'den başvuranların Ankara Büyükelçiliğine gelmesi gerekmektedir.